ЗМІНИТИ МАЙБУТНЄ
Українська держава на шляху свого становлення та розвитку проходить досить не простий, тернистий шлях, який вимірюється не стільки досягненнями в культурі, спорті, економіці, скільки прагненням та здатністю до модернізації, впровадженню нових методів і підходів у роботі всіх інституцій громадянського суспільства.
Обравши західний вектор розвитку, Україна взяла на себе зобов’язання генерувати зміни еволюційним шляхом.
Відкритість, здатність вести дієвий соціальний діалог на рівних, як з роботодавцями, так і органами державної влади є характерною рисою громадянського суспільства та профспілкового руху країн заходу. Очевидно, що й у профспілковому русі України мають настати переломні часи, коли методи та форми роботи, рівень відповідальності, а подекуди - і амбіції, повинні поступитися здатності профспілок та активістів професійно змінюватися, фахово долучатися до процесу інтеграції країни в європейське співтовариство, адаптуючи та впроваджуючи найкращий досвід та здобутки західних колег.
Першою спробою такого кроку стала презентація дансько-українського проекту «Посилення внеску профспілок у забезпечення гідної праці, захисту прав працівників та демократизацію в Україні» та I Національної конференції «Профспілки України на шляху до Євроінтеграції», що відбулися в Києві 25 квітня 2015 року.
Навчальний проект створено Федерацією професійних спілок України спільно з Об’єднаною федерацією робітників Данії – 3F за підтримки Міністерства закордонних справ Данії, Європейської програми сусідства.
Проект спрямовано на сприяння розвитку і зміцненню профспілок в Україні, сприяння їх модернізації та підвищенню професіоналізму профспілкових активістів та працівників, з тим, щоб профспілки стали більш репрезентативними та впливовими. Передбачається, що проект зміцнить профспілки на національному, регіональному, місцевому рівнях, забезпечить їх участь у формуванні пріоритетних напрямів розвитку регіонів, у гармонізації загальнодержавних та регіональних інтересів.
У якості керівного органу проекту створено Спільний Керівний комітет на паритетних засадах, до складу якого від ФПУ обрано Осового Г.В., Голову Федерації професійних спілок України та Дубіля В.П., Голову Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок, Голову Науково-методичної ради ФПУ.
Упродовж періоду реалізації проекту планується проведення семінарів для трьох груп представників членських організацій ФПУ на базі навчальних закладів профспілок.
Перший семінар для першої групи учасників відбувся на базі Навчально-методичного центру профспілок Чернігівської області в період 27-30 квітня 2015 року. На протязі чотирьох днів з групою працював міжнародний тренер Профспілки 3F Пер Айзенрайх, який познайомив слухачів з досвідом роботи данських профспілок. Особливої уваги при проведенні семінару було приділено досвіду профспілкового навчання, адже воно суттєво відрізняється від українського. Так, наприклад, в Данії, при обранні на посаду, профспілковець звертається у вищий профорган і співпраця розпочинається з розповіді про себе. Профспілка дає базове навчання на протязі 2 тижнів із збереженням заробітної платні, а для зацікавлених в поглибленні своїх професійних знань – проводяться додаткові 2-тижневі курси. На думку Пера, не стільки важливо стояти зі стягом під час мітингу – як важливо знати алгоритм дій, що нажаль, будьмо відвертими, в наших активістів, не завжди спостерігається і цей факт «вміло використовують» засоби масової інформації.
Багато уваги Профспілка приділяє питанням ведення переговорів та психології. Доречно зауважити, що найкращими переговірниками, на думку західних експертів, є жінки. Чоловіки, в свою чергу, повинні бути впевненими в перемозі, задля досягнення результату.
Цікавим залишається досвід ведення переговорів, адже угоди укладаються терміном на два роки двома сторонами діалогу – Організацією роботодавців та Профспілкою і, враховуючи, що наш Уряд бере курс на ліквідацію Міністерств та відомств (наприклад, Міністерства промислової політики України), подальшу приватизацію державних підприємств, доречним було б більш глибоке вивчення питання щодо залучення роботодавців до ведення соціального діалогу безпосередньо із профспілками.
Не оминули на семінарі і питання участі Профспілки 3F в політичному житті. Так, Парламент Данії представлений 179 депутатами, з яких 9 депутатів, які пройшли від різних політичних партій, представляють Профспілку.
Левова частка часу семінару була присвячена роботі в групах. На прикладі простих життєвих ситуацій були розглянуті питання психології, взаємодії в колективі, виявленні аспектів успішного ведення переговорів тощо.
По закінченню навчального семінару його учасники отримали позитивний досвід та домашні завдання, з якими поділяться і реалізують безпосередньо на місцях, в профспілкових організаціях, які їх делегували.
Маємо надію, що зазначений захід примножить традиції профспілкової роботи, внесе елементи новизни та сприятиме результативній модернізації профспілкового руху України.
Олександр Проскурня
учасник групи №1
дансько-українського проекту