Лист до прем'єр-міністра України А.П.Яценюка, стосовно мінімального складу обладнання роботи теплових електростанцій (ТЕС)
Прем'єр-міністру України
Яценюку А.П.
Шановний Арсенію Петровичу!
Засвідчуємо Вам свою щиру повагу та висловлюємо глибоку стурбованість з приводу намірів щодо відмови від діючих правил Оптового ринку електроенергії стосовно мінімального складу обладнання роботи теплових електростанцій (ТЕС).
Існуючий мінімальній склад обладнання, що увійшов в Додаток 2 Правил ОРЕ, був визначений внаслідок кропіткої роботи двох незалежних експертних організацій (ДонОРЕРЕС і ЛьвівОРГРЕС), обговорення результатів обстеження з кожною ТЕС, генеруючою компанією та Міненерговугілля.
В період проходження осінньо-зимового періоду 2014-2015років та накопичення вугілля до зимового періоду 2015-2016 років теплові електростанції, що спалювали вугілля марок А та П вимушені були працювати складом нижчим ніж мінімальний. Це були вимушені дії в умовах форс- мажорних обставин. Ситуацію суттєво обтяжувало рішення Міненерговугілля імпортувати з Росії до 1000 МВт рівним графіком подовж доби, що при існуючої значній базі атомних ТЕС змушувало переводити майже всі ТЕС на роботу одним блоком. Такі рішення, особливо при мінусових температурах довкілля дуже ризикові і можуть призвести до катастрофічних наслідків.
У разі регулярного зменшення складу обладнання, нижче за мінімальний, жодна ТЕС не захищена від відмов генеруючих агрегатів та аварій енергоблоків. Тож теплові електростанції можуть повністю зупинитися, що спричинить втрату балансу в енергосистемі. Тоді без світла, а в зимовий період - і без життєво необхідного тепла, залишаться міста, села, школи, дитячі садки та лікарні.
Окремою проблемою є те, що у 2015 році частка теплової генерації у структурі виробництва електроенергії суттєво зменшилася, а відпуск електроенергії тепловими електростанціями знизився на 35%. Це призвело до скорочення споживання вугілля.
У разі відміни мінскладу ми неодмінно стикнемося з іще суттєвішою ланцюговою реакцією: зменшення кількості задіяного у виробництві електроенергії обладнання ТЕС призведе до додаткового зниження закупівлі, а, отже, — і видобутку, вугілля. Це, у свою чергу, викличе масові закриття шахт, вивільнення та скорочення гірників та енергетиків.
За умови, що енергогенеруючі та вуглевидобувні підприємства є, у переважній більшості, містоутворюючими та чи не єдиними місцями працевлаштування, такі скорочення спричинять безробіття та зубожіння сотень тисяч українських родин. Сьогодні в Україні у вугільній галузі працюють 122 тисячі осіб. Іще близько 20 тисяч людей зайняті у тепловій генерації. Більшість із них та їхніх родин втратять засоби для існування через передчасні та непідготовані рішення.
Ми переконані, що будь-які кроки у площині реформування енергетики необхідно здійснювати з огляду на те, який вплив такі реформи матимуть на людей, які своєю відданою працею забезпечують енергетичну незалежність нашої країни. Для цього ці рішення мають прийматися, зокрема, разом із Міністерством соціальної політики, та аналізуватись з погляду належної підготовки соціального підгрунття, а саме попереднього перепрофілювання підприємств, розвитку малого та середнього бізнесу в регіонах присутності містоутворюючих енергетичних підприємств.
Ми маємо створити умови для подальшого працевлаштування та збереження соціальних гарантій для людей, які неминуче втратять засоби для існування внаслідок переформатування галузі. Лише у тісному діалозі владних структур, профспілок та бізнесу ми зможемо захистити інтереси та конституційні права пересічних українців та забезпечити гідний рівень життя наших громадян.
Вважаємо питання відміни діючого мінімального складу працюючого обладнання взимку 2015-2016 років передчасне. Цьому повинна передувати робота по аналізу можливості ТЕС працювати складом обладнання нижчим і озвучення тих ризиків і наслідків, що виникають при цьому.
Враховуючи зазначене, просимо, шановний Арсенію Петровичу, доручити відповідним службам та органам вирішити це питання з залученням спеціалізованих організацій ЛьвівОРГРЕС та ДонОРГРЕС для імовірного перегляду ( або залишення без змін) мінімально допустимого складу обладнання роботи ТЕС з прийняттям остаточного рішення на технічній нараді Міненерговугілля.
З повагою
Голова "Укрелектропрофспілки"
С. Шишов
Лист до прем'єр-міністра України А.П.Яценюка |