slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3 slideshow 3

На Міжнародній конференції Міжнародної організації праці (28 травня – 12 червня)

2014-06_Logotip_MOT.jpg

В Женеві проходить 103 сесія Міжнародної конференції праці, яка завершить свою роботу 12 червня. У ній беруть участь близько 4 тисяч делегатів від сторони трудящих, роботодавців та урядів 185 країн-членів МОТ, а також представники ФПУ – в.о. Голови ФПУ Григорій Осовий, Голова Профспілки медпрацівників охорони здоров’я України Вікторія Коваль, Голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалі України Василь Андреєв та керівник департаменту міжнародної роботи апарату ФПУ Василь Шилов.

У зв’язку і складною фінансовою ситуацією делегація ФПУ відбуває до Женеви лише 5 червня. Вже наступного дня заплановано виступ на пленарному засіданні Міжнародної конференції в.о. Голови Григорія Осового від трудящих України.
У цьому році президентом 103-ї сесії Міжнародної конференції праці був обраний Даніель Фунес де Ріоха, делегат від роботодавців Аргентини.
«Ми живемо в епоху змін. Однак це не означає відмову від наших цінностей, а їх адаптацію до нової ситуації», - заявив Фунес де Ріоха у своїй вступній промові на конференції.
Даніель Фунес де Ріоха є президентом Міжнародної організації роботодавців (МОР) і діє як віце-голова Адміністративної ради МОП від роботодавців. Він бере участь у сесіях Міжнародної конференції праці з 1976 року.
Це лише втретє з 1919 року, коли представник роботодавців обраний президентом Міжнародної конференції праці, що свідчить про його важливий внесок у діяльність МОП.
Конференція обрала віце-президентами Александрос Александріса (урядова сторона) з Греції, Такаакі Сакурада (сторона працівників) з Японії, і Жаклін Муго (сторона роботодавців) з Кенії.

Райдер: міграція породжує значні політичні виклики
На відкритті 103 сесії Міжнародної конференції праці Генеральний директор МОП Гай Райдер закликав до справедливої політики міграції і посилення заходів проти примусової праці
«Масштаби міграції величезні та постійно зростають. Її схеми стають все більш складними, а характер також змінюється. Усі ми погоджуємося, що вона має потенціал внести значний вклад у ріст і розвиток,» - заявив Райдер на відкритті сесії.
Проте, він додав, що «на жаль, в дуже багатьох випадках, вона продовжує асоціюватися з неприйнятним ставленням та зловживаннями стосовно найбільш вразливих жінок і чоловіків наших ринках праці.»
Доповідь Генерального директора «Справедлива міграція, встанволення порядку денного МОП» буде обговорюватися на пленарних засіданнях наступного тижня.
В доповіді відзначається, що все більше людей перетинає кордон у пошуках роботи - за оцінками у світі 232 млн. робітників-мігрантів. У ній викладені рекомендації з питань політики у відповідь на глобалізацію, демографічні зміни, конфлікти, нерівність доходів та зміни клімату.
У 2014 році МОП також головує у глобальній групі ООН по міграції.
У своєму посланні Міжнародній конференції праці Папа Франциск зазначив, що значна кількість чоловіків та жінок вимушені шукати роботу далеко від дому. Попри свої надії на краще майбутнє, вони нерідко зіштовхуються з обманом та виключенням, не говорячи вже про трагедії та нещастя.»

Примусова праця
У визначенні порядку денного конференції цього року, Райдер також закликав до більш рішучих дій у боротьбі з примусовою працею.
«Сьогодні у світі 21 млн жертв примусової праці. І якщо ми уважно поглянумо на цю тривожну реальності, то зрозуміємо, що це не просто залишок зловживань з минулої епохи. Примусова праця мутує, вона відтворює себе в найнебезпечніших формах», сказав Райдер.
Примусова праця - це великий бізнес, додав він. Наші останні розрахунки показують, що вона приносить 150 млрд. дол США прибутку в рік.
На конференції буде обговорено посилення заходів щодо примусової праці і доповнено Конвенцію МОП про примусову працю №29, з особливою увагою профілактиці і захисту жертв торгівлі людьми та компенсаціям.
Торкнувшись теми безробіття, керівник МОП попередив, що «в умовах, коли безробіття у світі сягнуло рекордного рівня і продовжує рости, незважаючи на перші хиткі ознаки відновлення економічного зростання, а молодь є його основною жертвою, робочі місця повинні бути в центрі нашої роботи.»

Перехід від неформальної до формальної економіки
Публікація «Світ праці у 2014 р.: розвиток разом з робочими місцями», що вийшла в світ на початку цього тижня, присвячена викликам зайнятості в країнах, що розвиваються.
«Якісні робочі місця - гідна праця - є найважливішим чинником розвитку», заявив Райдер. Це основна ідея доповіді буде впливати на дискусію під час конференції з питань переходу від неформальної до формальної економіки.
«Формалізація приносить захист і поліпшення умов для працівників. Вона приносить чесну конкуренцію та підвищує стабільність підприємств. І вона приносить доходи і зміцнення авторитету уряду», - додав він.
Райдер також зупинився на «необхідності включити гідні робочі місця і соціальний захист до Порядку денного розвитку ООН після 2015 року.»

Генеральний директор МОП: «Мігранти повинні бути рівноправними на ринку праці»

Права працівників мають бути в центрі порядку денного, коли мова йде про боротьбу з міграцією. Це – основна ідея доповіді «Справедлива міграція», представленої на Міжнародній конференції праці Гаєм Райдером, Генеральним директором МОП. Однаковий захист місцевих працівників і трудящих-мігрантів - це найкращий спосіб примирити соціальні питання та економічну вигоду, сказав пан Райдер в інтерв'ю радіо МОП.

Радіо МОП: «Вважається, що в світі є 232 мільйони робітників-мігрантів, і все вказує на те, що їх кількість зросте в найближчі десятиліття. Міграція тепер перебуває в центрі уваги національних та міжнародних політичних програм, і багатьма це питання сприймається з тривогою. Радіо МОП взяло інтерную у Гая Райдера, Генерального директора Міжнародної організації праці, і запитало в нього, чи правильно люди стурбовані збільшенням міграції».
Гай Райдер: «Так, є певні побоювання щодо міграції. Ми стикаємося, я думаю, з дивним парадоксом. Полягає він у тому, що економічні вигоди від зростання міграції очевидні. В деяких країнах є дефіцит робочої сили, в інших - надлишкова пропозиція, і всі економісти скажуть вам, що є сенс в тому, щоб люди перемістилися туди, де є робота, щоб реалізувати свій виробничий потенціал. Так що є потужні економічні аргументи за міграцію. Водночас ми бачимо під час виборів, знаємо з опитувань громадської думки, що політичний простір для міграції, політичні аргументи, звужуються. Таким чином, питання - і я сподіваюся, що дискусія на нашій конференції допоможе нам – полягає в тому, як ми можемо примирити економічні вигоди і соціальні проблеми? І я думаю, що МОП повинна бути частиною пошуку рішення цього парадоксу.
Радіо МОП: «У своєму вступному слові вчора ви сказали, що міграція створює серйозні політичні виклики для урядів. У широкому сенсі, які ці виклики і як урядам слід відповідати на них?»
Гай Райдер: «Я думаю, що виклики безпосередньо пов’язані саме з рішенням цього парадоксу, про який я говорив. Мені здається, що не випадково моя доповідь називається «Порядок денний для справедливої міграції». Уряди повинні переконатися, що їхні підходи до міграції базуються на правах. Мені здається, що єдиний спосіб примирити економічні вигоди і соціальні проблеми - це зробити центральним елементом порядку денного права. Що це означає? Це означає, що поважаючи права трудящих-мігрантів, забезпечуючи рівне ставлення до них порівняно з місцевими працівникам з точки зору умов праці, ви з одного боку захистите місцевих робітників від побоювання, що їхні власні умови погіршаться, що мігранти викличуть регресію умов праці. Водночас, з другого боку, ви запропонуєте гідну працю для населення. І я думаю, робота МОП над трудовими нормами може відіграти велику роль в просуванні вперед».
Радіо МОП: «Ддавайте подивимося конкретніше на роль МОП. В ООН чималий апарат співробітників, що займаються проблемами і питаннями міграції. Що робить МОП і що МОП може додати до дискусії?»
Гай Райдер: «Ви праві. Багатостороння міжнародна система має насправді дуже складний набір структур і процесів, які мають справу з міграцією. Наша програма, яку ми приносимо в цю справу - це правовий підхід і наш досвід на ринку праці. Згадаємо, що мігранти переміщуються в основному в пошуках роботи. Навіть якщо ви біженець, зрештою, ви шукаєте роботу. Тому я думаю, міграція являє собою явище, в центрі якого – праця, а МОП – це організація, зосереджена на питаннях праці».

Від трудящих усього світу на відкритті Конференції виступив Голова Групи трудящих Люк Кортебек.

Шановний Президент і віце-президенти Конференції!
Генеральний секретар,
Шановні делегати, пані й панове!

Мої вітання президенту Даніелю Фунесу де Ріоха і трьом віце-президентам з приводу їх обрання.
Мої перші думки звернені до шахтарів, які трагічно загинули в Туреччині. Я хотів би висловити їх сімям і колегам по роботі свої щирі співчуття і солідарність всієї Групи трудящих.
На початку цієї Конференції, дозвольте зупинитися на питаннях порядку денного і деяких пріоритетах робітників.
За найостаннішими оцінками МОП, принаймні 20,9 млн. осіб в світі є жертвами примусової праці. Жоден регіон світу не позбавлений її. Примусова праця приносить 150 млрд. доларів в рік незаконного прибутку, що приблизно в три рази більше, ніж вважалося раніше. Торгівля людьми з метою трудової експлуатації сягнула великих обсягів, її частка в нелегальному бізнесі торгівлі людьми постійно зростає. Трудящі-мігранти, домашні працівники, робітники неформальної і нестабільної зайнятості є найбільш уразливими, залишаються повністю незахищеними і стають жертвами зловживань, яких не можна допускати.
Зміни в характері експлуатації та їхній масштаб - пов'язані з уразливістю жертв – вимагають рішучих дій з боку МОП. Для викорінення примусової праці потрібно доповнити і зміцнити існуючі норми МОП щодо примусової праці і надати більш докладні рекомендації державам-членам для її ефективної ліквідації. Група трудящих рішуче підтримує прийняття Протоколу, доповненого Рекомендацією для ліквідації існуючих прогалин та сприяння попереджувальним, захисним і компенсаційним заходам. Примусова праця, включаючи торгівлю людьми, є одним із найсерйозніших порушень прав людини і йде врозріз з конституційною засадою МОП, що праця не є товаром. Жертви примусової праці є саме товаром для тих, хто їх експлуатує. Вони не мають жодних прав і норми МОП не поширюються на них. Ось чому нам потрібен Протокол. У міру наближення до сторіччя МОП давайте дамо чіткий сигнал про наше зобов’язання захистити людей від лиха примусової праці.
Другий періодичне обговорення питань зайнятості дає можливість підсумувати досягнутий прогрес і окреслити проблеми, які стоять перед нами. Відсутність можливостей зайнятості залишається головним викликом, що стоїть перед політиками. Якість робочих місць погіршилася із одночасним зростанням нестабільності робочих місць, нестандартної зайнятості та низької заробітної плати. Ці проблеми ще більше посилюються заходами жорсткої економії, які призвели до зростання нерівності, негативного впливу на зайнятість і сукупний попит. Вирішення цих проблем вимагає прийняття економічно-соціальної політики, спрямованої на підвищення сукупного попиту, в тому числі через боротьбу з нерівністю в доходах і вирішення питань послаблення зв’язку між зростанням продуктивності та ростом реальної заробітної плати.
Щодо країн, що розвиваються, більше уваги повинно приділятися структурній трансформації економіки через промислову і галузеву політику, яка дозволяє країнам рухатися в напрямку виробництва з більшою доданою вартістю замість того, щоб залишатися в пастці низькопродуктивних галузей, що пропонують низькоякісні робочі місця. МБП має надати політичні рекомендації країнам щодо реалізації альтернативної політики з метою поліпшення кількості і якості робочих місць; також необхідно більше досліджень і рекомендацій щодо політики вирішення проблем нерівності і нестабільної зайнятості. Крім того, ми налаштовані прийняти комплексні політичні рамки повної і продуктивної зайнятості та гідної праці, а також щодо механізму незалежного перегляду політики в сфері зайнятості, щоб сприяти узгодженості політики.
Наша Група також вітає дискусію щодо прийняття стандартів формалізації неформальної економіки. Переважна більшість працівників, зайнятих у неформальному секторі економіки, роблять це не по своїй волі, а тому, що немає гідних доступних робочих місць. У робітників неформальної економіки відсутні багато ознак гідної праці. Вони не підпадають під дію трудового законодавства, позбавлені соціального забезпечення, отримують мізерну заробітну плату і позбавлені захисту основоположних принципів і прав у сфері праці та інших трудових норм. Жінки становлять непропорційно велику частку серед працівників неформальної економіки.
Відповідна Рекомендація повинна бути спрямована на надання всебічних та практичних рекомендацій щодо формалізації неформальної економіки і охоплювати економічні, соціальні і правові питання, які стосуються неформальної економіки. Розширення прав та захисту на працівників неформального сектору економіки має стати ключовим елементом переходу: мільйони робітників по всьому світу фактично позбавлені своїх прав через недосконалість законів або їх застосування, які нерідко не охоплюють весь спектр відносин на основі яких виконується робота. Перехід до формальної економіки також вимагає, щоб всі працівники отримували зарплату не нижчу за прожитковий мінімум і мали доступ до соціального захисту. Важливо також, щоб інструмент надавав рекомендації щодо макроекономічної політики, яка б сприяла гідній і формальній зайнятості.
Ми також вітаємо доповідь Генерального директора щодо програми МОП в сфері справедливої міграції. У цьому відношення, будь-яка стратегія повинна мати за відправну точку підхід, що базується на правах. Я повернуся до цієї теми на наступному тижні на відкритті обговорення доповіді Генерального директора.
Дозвольте ще раз наголосити на важливості нагляду за реалізацією стандартів МОП. Після інцидентів в Комітеті по нормам у 2012 році ми провели чимало дискусій, як неофіційних, так і офіційних в Адміністративній раді. Сьогодні ми маємо один важливий результат. Адміністративна рада погодилася на зміст і важливість мандата експертів, сформульованого самими експертами. Це вже має наслідки для роботи Комітету по нормам: 25 справ обговорюватиметься без додаткових умов в плані вибору справ, їх обговорення та імплементації висновків. Але Адміністративний рада не завершила роботу. На підставі статей 37.1 і 37.2 Конституції, ми повинні визначити, як суперечки щодо тлумачення конвенцій мають вирішуватися, зберігаючи напрацювання експертів за понад 85 років. У цій залі присутні чимало визначних спеціалістів у сфері прав людини, і мені не потрібно нагадувати про важливість права на страйк.
Крім справ конкретних країн, цього року Комітет також обговорить важливий Загальний огляд по встановленню мінімальної заробітної плати. Оскільки робітники в усьому світі борються зі стагнацією і зниженням заробітної плати, для держав-членів важливо в консультаціях із соціальними партнерами гарантувати, що мінімальна заробітна плата встановлюється на рівні, який допомагає скоротити масштаби бідності і нерівності в доходах.
Бажаю всім плідної конференції і давайте будемо амбіційними щодо її результатів. Дякую вам за увагу.
МОП: кількість безробітних у світі в 2014 році зросте на 3,2 млн осіб

У цьому році кількість безробітних людей в світі збільшиться на 3,2 млн осіб до 203,2 млн осіб, йдеться в доповіді «Світ праці, 2014», виданій Міжнародною організацією праці.
Як йдеться у щорічному дослідженні, станом на минулий рік трохи менше 200 млн осіб, або 6 % від працездатного населення на планеті, не мали роботи. Через п'ять років, до 2019 року, ця цифра досягне 213 млн осіб, попереджають експерти МОП. При чому основною рушійною силою цього процесу буде не погіршення економічної ситуації у світі, а зростання економічно активного населення, насамперед, в країнах, що розвиваються.
Паралельно на високому рівні залишаються показники безробіття серед молоді, яке в два рази перевищує статистику серед дорослого населення. 13% людей у віці від 15 до 24 років не мають постійного заробітку. В абсолютних цифрах йдеться про 73,6 млн молодих людей, що на 4,1 млн більше, ніж у докризовому 2007 році.
У доповіді звертається увага на те, що 90% нових робочих місць протягом найближчих п'яти років будуть створені в країнах, що розвиваються і державах з перехідною економікою. Це призведе до зростання числа трудових мігрантів, посиливши тенденцію, що спостерігається протягом останніх років.
«Відсутність якісних робочих місць, особливо для молоді є визначальним фактором для міграції в країнах, що розвиваються, і країнах з перехідною економікою», – повідомив журналістам генеральний директор МОП Гай Райдер. Він навів приклад, що різниця в зарплатах між країною народження і державою, де людина, в підсумку, знаходить роботу, іноді відрізняється в 10 разів. І в результаті, за словами Райдера, не виглядає дивним те, що в 2013 році «231,5 млн осіб жили в країнах, в яких вони не народилися». При чому, з 2000 року загальна кількість мігрантів у світі збільшилося на 57 млн осіб, і лише за останні три роки приріст склав 19%.
У дослідженні, опублікованому МОП напередодні 103-й сесії Міжнародної конференції праці, говориться про важливість підвищення якості робочих місць. Зокрема, статистика, відображена у доповіді, показує, що економіки країн, в яких цьому питанню приділяли увагу, з січня 2007 року росли щорічно на 1 % швидше, ніж держави, де цьому не надавали значення. «Країни, що інвестують у більш якісні роботи досягають більшого прогресу», – сказав Райдер.
Тим часом, гострою залишається проблема «працюючих бідних», тобто людей, що мають зарплату, але живуть за межею бідності. Як підкреслюється в доповіді, 839 млн працівників у світі отримують за свою працю менше 2 долари на день. Крім цього, «більше половини працівників з країн, що розвиваються або 1,47 млрд осіб мають незахищену зайнятість», – наголосив Райдер.
«Один із висновків цієї доповіді – розвитку немає, завдяки одній лише політиці, націленій на нарощування експорту, лібералізацію торгівлі та прямі іноземні інвестиції», – підкреслив глава МОП.
Генеральний директор МОП впевнений, що сьогодні потрібна більш збалансована політика, що включає в себе «систему соціального захисту, повагу міжнародних трудових стандартів і просування формальної зайнятості».

Самміт «Світ праці»
9 травня 2014 року під час пленарного засідання Міжнародної конференції праці відбудеться Тристороннє панельне обговорення високого рівня. Тема обговорення базується на доповіді МОП «Світ праці», опублікованій 26 травня 2014 року під назвою «Розвиток разом з робочими місцями». Дискусія сприятиме ідентифікації ключових політичних підходів до досягнення розвитку, поєднаного з робочими місцями і винесенню уроків з успішного досвіду країн у цьому відношенні.

10:00 – 10:05: Відкриття Президент Конференції Даніель Фунес де Ріоха

10:05 – 10:15: Виступ Генерального директора МОП Гая Райдера
10:15 – 10:50: Основна доповідь, професор Дипак Найар (професор економіки Університету Джавахарлала Неру, Делі, Індія)
10:50 – 12:45: Панель: “Розвиток разом з робочими місцями – Світ праці в 2014 році ”
Модератор: Ендрю Волкер, ББС
• Розалінда Дімапіліс-Балдоз, секретар департаменту праці та зайнятості, Філіпіни
• Альфонсо Наварет Пріда, секретар праці та соціального забезпечення, Мексика
• Ахмед Аммар Юмбаі, міністра соціальних справ Тунісу
• Ніколас Шміт, міністр праці, зайнятості та соціальної економіки і солідарності Люксембургу
• Ерол Кіресепі, директор фармацевтичної компанії Санта-фарма, Туреччина
• Шаран Барроу, Генеральний секретар МКП

14:30 – 14:55: Виступи глав урядів, в тому числі послання Папи Франциска, зачитане нунцієм
15:05 – 15:30: Виступ Прем’єр-міністра Йордану Абдуллаха Енсура
15:35 – 16:05: Виступи глав урядів
16:15 – 16:40: Виступ Прем’єр-міністра Монголії Норовііна Алтанхуага

16.50 – 17:00: Заключне слово Генерального директора

Департамент Міжнародної роботи апарату ФПУ