slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3 slideshow 3

Лідія Анатієнко: підвалини авторитету

2017_01_Anatienko.jpg

Її авторитет у трудовому колективі Калуської ТЕЦ незаперечний. Уже тривалий час, з 2004 року, Лідія Анатієнко незмінно очолює профспілкову організацію даного підприємства. Непросто пояснити, чим викликане таке довір’я людей. Очевидно, тут визначальна роль належить трудовій біографії, багатому життєвому досвіду цієї жінки.

В 1970 році Лідія Олександрівна закінчила Саратовський політехнічний інститут та одержала призначення на Калуську ТЕЦ. Спочатку працювала інженером турбінного цеху, досконало вивчила складне господарство електростанції. У молодого спеціаліста була перспектива кар’єрного зростання, та несподівано в 1978 році пані Лідія змінила своє місце роботи і проживання.
Саме тоді об’єднання «Арктикавугілля» набирало фахівців для обслуговування своїх виробничих об’єктів на полярному архіпелазі Шпіцберген. Що спонукало Л. Анатієнко пристати на цю пропозицію, пояснити непросто. Мабуть, приваблювала романтика незвіданих країв, бажання випробувати свої сили і здібності. А умови проживання в шахтарському селищі Піраміда на Шпіцбергені, куди прибула пані Лідія зі своїм чоловіком, були вкрай несприятливі: 90 днів тут тривала полярна ніч, взимку морози досягали 40 і більше градусів. До того ж, на організм людини негативно впливали електромагнітні поля. Та всі ці фактори вдавалося перебороти. Лідія Олександрівна, технік-оператор електростанції вугільного рудника «Піраміда», сумлінно виконувала свої виробничі обов’язки протягом трьох років. І коли з полярного архіпелагу на материк відправлялося вугілля, тут теж була частка її напруженої праці.
Збагачена досвідом діяльності в екстремальних умовах, Л. Анатієнко незабаром повернулася на колишнє місце роботи – Калуську ТЕЦ, де зуміла досконало вивчити потреби виробничників як кожного зокрема, так і всього колективу. Тому й не дивно, що цю активну жінку трудівники підприємства не раз обирали головою профспілкового комітету. На даній посаді вона наполегливо домагалася піднесення авторитету профспілки. Бо тут було над чим працювати.
Калуська ТЕЦ постійно змінювала своє підпорядкування, і кожного разу цей процес супроводжувався прагненням здійснювати так звану «оптимізацію» – скорочення працюючих. Але наміри вищого керівництва постійно наштовхувалися на активний спротив працівників. Голова профкому Лідія Анатієнко, керівники ТЕЦ особисто зверталися до очільників Міністерства палива та енергетики України і, зрештою, таки домагалися того, що ніхто з працівників станції не був скорочений. Так сталося і тепер, коли Калуська ТЕЦ під час чергової реорганізації з 2017 року здобула право юридичної особи і перейшла в пряме підпорядкування галузевого міністерства. Трудовий колектив вкотре вдалося повністю зберегти.
Нелегкі часи переживали енергетики в літні періоди 2015 та 2016 років, коли підприємство змушене було тимчасово припиняти свою виробничу діяльність. Траплялося це тому, що основний споживач – ТОВ «Карпатнафтохім» – не потребував теплової енергії. Профком та адміністрація ТЕЦ домоглися, щоб у період простою працівникам станції була збережена заробітна плата. Лише невелика їх частка була переведена на 2/3 посадових окладів.
Члени профспілкового комітету, його голова Л. О. Анатієнко поставили справу так, що колективний договір відігравав вирішальну роль у регулюванні трудових відносин між адміністрацією підприємства та найманими працівниками. Колдоговір на підприємстві вкотре укладено на 2014-2018 роки. В цьому документі передбачено чимало додаткових пільг для працюючих. Насамперед здійснюється послідовне підвищення оплати їх нелегкої праці. Наразі середня заробітна плата трудівників ТЕЦ складає 7,4 тис. грн. і виплачується своєчасно.
Важливо, що виконуються всі заходи з охорони праці, передбачені колективним договором. На підприємстві досягнуто зменшення загазованості та шуму в виробничих приміщеннях. Енергетики забезпечені спецодягом та спецвзуттям, на придбання якого в 2016 році було витрачено 457 тис. грн. Служба охорони праці постійно дбає про попередження виробничого травматизму. В цьому плані немалий обсяг роботи виконують 9 громадських інспекторів, з якими проводиться регулярне навчання.
Значна увага на Калуській ТЕЦ приділяється питанням оздоровлення працюючих. Попри те, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вже не виділяє пільгових путівок на лікування застрахованих осіб, адміністрація і профком все ж знаходять можливість допомагати членам трудового колективу. В минулому році було виділено 432 тис. грн. на оздоровлення енергетиків, і вони змогли полікуватися в санаторіях Трускавця, Моршина та Хмільника. Профком підприємства також узяв на себе 50 % витрат енергетиків за користування послугами спортивно-оздоровчого комплексу «Акваторія», який нещодавно почав функціонувати в Калуші.
За сприяння профкому трудівники залучаються до спортивно-масової роботи. Між виробничими підрозділами електростанції щорічно проводяться змагання з плавання, волейболу, міні-футболу, армрестлінгу. Працівники ТЕЦ також беруть активну участь у Всеукраїнських спартакіадах, які проводить «Укрелектропрофспілка». В минулому році калушани потрапили до числа переможців і призерів цієї спартакіади. Так, почесні нагороди завоювали слюсар Микола Сисак, старший майстер Роман Турків, начальник відділу Петро Анатієнко, начальник зміни Валерій Тимків.
А ще енергетики ТЕЦ в години дозвілля захоплюються аматорською художньою творчістю. Своїми силами вони готують концертні виступи при відзначенні державних та професійних свят.
Постійно дбати про соціальний захист людини праці, задоволення її духовних потреб – у цьому бачить своє покликання профспілковий лідер Лідія Анатієнко.

Олександр Шеремет, кореспондент газети
профспілок Івано-Франківської області «Єдність»