Відповідь Міністерства соціальної політики України, щодо відшкодовування витрат Пенсійному фонду України
Хмельницька обласна
організація профспілки
працівників енергетики та
електротехнічної
промисловості України
Міністерство соціальної політики України розглянуло ваше звернення від 30.11.2015 № 01-12-84 і повідомляє.
Щодо відшкодовування Пенсійному фонду України витрат, пов 'язаньи із виплатою та доставкою пільгових пенсій.
Відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, до яких належать страхувальники та Пенсійний фонд України, регулюються Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон).
Відповідно до пункту 2 розділу XV „Прикінцеві положення” Закону підприємства та організації вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до-'набуття права на пенсію за віком відпові дно до статті 26 Закону.
Згідно із вимогами Закону підприємства зобов’язані відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати, пов’язані з виплатою та доставкою пільгових пенсій до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язк .зе державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (із змінами).
Для підтвердження пільгового стажу роботи особи, підприємством, установою, організацією або їх правонаступником надається уточнююча довідка, в якій має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (Пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08. 1993 № 637).
Згідно зазначеної Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільг ових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Тобто, якщо громадянин на підприємстві набув стаж роботи, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах, відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку його пенсії покладається на це підприємство у повному обсязі.
Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (із змінами в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) (Далі Порядок) передбачено, що особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії згідно з додатком 1 до Порядку.
Врахування заробітної плати при обчисленні пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому статтею 40 Закону та відповідно до довідок, виданих за формою згідно з додатком 1 до Порядку.
Разом з тим повідомляємо, що з метою заміни існуючого порядку відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій, Мінсоцполітики опрацьовано проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій” (реєстр. № 2767 від 30.04.2015).
Проектом, зокрема, пропонується замінити відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах,
на сплату роботодавцями підвищеної ставки єдиного внеску за час роботи працівника в шкідливих умовах.
Щодо оплати перших п ’яти днів тимчасової непрацездатності.
Законодавством визначено, що оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця.
Зазначена норма запроваджена з 2001 року з метою економічного зацікавлення роботодавців до встановлення дієвого контролю за оплатою „лікарняних”, вжиття заходів щодо скорочення часу відсутності працівників на роботі, спрямування коштів на поліпшення умов праці та оздоровлення працівників. Одночасно із запровадженням цієї норми у 2001 році розмір страхового внеску до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для роботодавців було значно зменшено, що зменшило для роботодавців навантаження на фонд оплати праці.
У разі оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності необхідно буде одночасно передбачити збільшення розміру відрахувань на соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Це в свою чергу може призвести до збільшення навантаження на фонд оплати праці.
Одночасно повідомляємо, іцо Урядовим законопроектом „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України „Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні” (реєстраційний № 3631 від 11.12.2015) передбачено встановлення єдиного внеску у розмірі 20 відсотків, тобто зменшення розміру єдиного внеску майже удвічі.
Стосовно Порядку оплати перших п’яти днів тимчассьої
непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця зазначаємо, що на даний час цей Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №440. Водночас зазначеною постановою визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №439.
Заступник Міністра
В. Мущинін
Відповідь Міністерства соціальної політики України, щодо відшкодовування витрат Пенсійному фонду України |