Запорізька обласна організація профспілки 50 років на захисті прав людини праці!
8 грудня 1964 року створено Запорізький обласний комітет профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості
Історія розвитку обласної організації профспілки – це історія працьовитих колективів будівельників і монтажників, збудувавших найбільші в Європі теплову і атомну електростанції, другу чергу Дніпровської гідроелектростанції, спорудили електричні мережі високої напруги 330-750 кВ, в тому числі унікальний перехід ВЛ напругою 330 кВ «Запорізькі ГРЕС - Нікополь» через Каховське водосховище і збудували сучасне місто енергетиків – Енергодар.
Завдяки цьому в нелегкий теперішній час запорізькі енергетики забезпечують надійне енергопостачання мешканцям України, промисловості та сільському господарству.
Запорізький край також став великим центром електротехнічної промисловості. Зусиллями проектантів, інженерно-технічних працівників та робітників були створені найкращі зразки сучасних трансформаторів, комплектно-розподільних приладів, кабельно-провідникової продукції, котра постачалася в понад сто країн святу.
Можна багато говорити про виробничі досягнення колективів, але головне в роботі профспілкових організацій підприємств галузі була і є турбота про вирішення соціально-побутових проблем людини праці, її духовного зростання і фізичного вдосконалення.
До 90-х років минулого століття в області успішно функціонували об’єкти соціально-культурного побуту. На балансі профкому заводу «Азовкабель» знаходилися база відпочинку, дитячий оздоровчий табір, санаторій-профілакторій, медично-санітарна частина, яхт-клуб та клуб юного техніка, стадіон і СК «Енергія». В штаті профспілкового комітету працювало 25 робітників
Енергетики і дніпробудівці пишалися відомими піонерськими таборами на березі Чорного моря – «Дніпрогес» і «Каскад»
Гордістю трансформаторобудівельників був кращий в Запоріжжі дитячий садок з плавальним басейном і зимовим садом.
Успіхи на виробництві і вирішення питань організації праці і побуту членів Профспілки, захист їх прав і гарантій у великій мірі засновані на активній, цілеспрямованій роботі профспілкового активу галузі. У першу чергу треба згадати засновників обласної організації профспілки: Олещенка Павла Корнійовича, Пилипейка Василя Івановича, Задко Григорія Петровича, Марича Григорія Трохимовича, Козачківського Віктора Максимовича, Семерчука Миколу Васильовича, Дрібнохода Володимира Павловича та Інших.
Навіть в умовах адміністративно-командної системи голови профкомів і відповідальні працівники апарату обкому Профспілки знаходили шляхи виходу зі складних ситуацій, не допускали ущемлення інтересів трудових колективів.
Задиряка Анатолій Дорофєєвич взяв на себе вирішення всіх проблем, пов’язаних з будівництвом ядерних блоків і соціальних об’єктів на Запорізькій атомній станції, розселення сімей атомників, евакуйованих із зони відчуження після Чорнобильської аварії. Технічні інспектори обкому Профспілки Захаров Микола Федорович і Корнілов Анатолій Михайлович, незважаючи на жорсткий тиск партійних органів, не підписали акти державної комісії при введенні в експлуатацію другого блоку Запорізької АЕС і мостового переходу через греблю Дніпрогес до усунення виявлених там недоробок.
Завжди займав принципову позицію щодо захисту колективу голова профкому виробничого об’єднання «Дніпроенерго» Катлан Василь Олексійович.
Велику увагу обласна організація Профспілки надає роботі з молоддю. При багатьох профспілкових комітетах підприємств успішно працюють відповідні комісії (на Запорізькій ТЕС, Дніпровській ЕС, Запорізьких МЕМ та інших).
У двох навчальних закладах навчається майже 2 тисячі учнів та студентів. Всі вони – члени Профспілки.
Профспілковим організаціям цих навчальних закладів постійно надається фінансова допомога, а також одноразова допомога на придбання бланків профспілкових квитків.
Чисельність непрацюючих ветеранів праці пенсіонерів складає 34 відсотка обласної організації Профспілки.
Особливо піклуються про ветеранів праці і надають їм належну допомогу на Дніпровській ГЕС (директор Кучер В.Г., голова профкому Медведєва Л.В.), Дніпровській електроенергетичній системі (директор Носулько В.Д., голова профкому Кіровський М.Й.), ЗАПОРІЗЬКІЙ ТЕС «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (директор Куриленко С.В., в.о. голови профкому Рижов І.А.), ПАТ «Електротехнологія» (голова правління Мурзак С.В., голова профкому Качкарова В.Д.), ПАТ «Запоріжтрансформатор» (генеральний директор Клейнер І.С., голова профкому Гнатенко О.І.) та інші.
Профспілкові організації разом з роботодавцями працюють над вирішеннями завдань оздоровлення членів Профспілки та членів їх сімей. У 2014 році на оздоровлення дітей було витрачено 4,3 млн.грн. Оздоровлено 1915 дітей та підлітків.
Не залишається без належної уваги профспілкових організацій і фізкультурно-масова робота. Щорічно проводяться спартакіади з багатьох видів спорту в трудових колективах: ПАО ДТЕК ЗАПОРІЗЬКА ТЕС, ПАО «Запоріжтрансформатор», Дніпровської електроенергетичної системи, Запорізького заводу високовольтної апаратури та навчальних закладів.
У 2014 році збірна команда Запорізької обласної організації стала кращою на змаганнях літньої спартакіади «Укрелектропрофспілки».
У період кризи в економіці, різкого зниження обсягів виробництва на перше місце вийшла робота, пов’язана із захистом прав та інтересів членів Профспілки.
Використовуючи різні форми захисту інтересів трудящих, такі, як акції протесту, мітинги, демонстрації, пікетування обласна організація Профспілки взяла на озброєння принципи соціального партнерства у стосунках Профспілки і роботодавця, конструктивної співпраці з органами влади і місцевого самоврядування. На сучасному етапі ринкової економіки саме цей шлях забезпечує захист інтересів членів Профспілки і трудових колективів.
Визначені і головні механізми наміченої мети – це генеральне, галузеве і регіональне узгодження і укладення на їх основі колективних угод між профспілковими організаціями та представниками власників підприємств.
Неодноразово виходили переможцями в галузевому та Всеукраїнських конкурсах на кращий колективний договір Дніпровська електроенергетична система (голова профкому Кіровський М.Й.), Запорізькі магістральні електричні мережі (голова профкому Зайковський С.М.), СПКТБ «Запоріжгідросталь» (голова профкому Поліщук О.І.), ПАТ «Дніпроенерго» (голова профкому Сморода А.М.).
У 2014 році первинна профспілкова організація ДТЕК ЗАПОРІЗЬКА ТЕС визнана кращою серед енергетичних підприємств України.
З початком масової реструктуризації та приватизації підприємств чисельність обласної організації значно скоротилась. Сьогодні вона об’єднує 31 первинну профспілкову організацію, в яких налічується 19 тисяч членів профспілки.
В останній час Запорізька область стала лідером в країні у часті вироблення електроенергії за рахунок сонця та вітру і тому обласна організація має намір залучити таких робітників до своїх лав.
Значний ріст членів профспілки обласна організація профспілки очікує від ТОВ «Інтеренергосервіс» заснованого рік тому для проведення ремонтів на об’єктах теплових електростанцій семи областей України.
Фінансовий стан первинних профспілкових організацій значно залежить від професіоналізму і дбайливого ставлення до своїх обов’язків працівників бухгалтерій.
24 роки фінансову роботу обкому профспілки очолювала Козловська К.А., а з 1991 року на цій посаді працює Савицька А.М. Понад 28 років в обкомі профспілки працювала заступником головного бухгалтера з питань соціального страхування Сидоренко Л.Ф.
Заслуговують подяки нині пенсіонери, колишні бухгалтери профспілкових комітетів: Лілова А.О., Цепкіна В.І., Зикіна М.І.
Кращі традиції попередників із вдосконалення бухгалтерського обліку і раціональному використанню профспілкових коштів продовжують: Чебикіна І.Л., головний бухгалтер первинної профспілкової організації Дніпровської електроенергетичної системи; Дружко С.П., головний бухгалтер первинної профспілкової організації ТОВ «Інтеренергосервіс», Потоцька О.П. бухгалтер первинної профспілкової організації Запорізьких магістральних електричних мереж.
Підтвердженням фінансової стабільності обласної організації Профспілки та первинних профспілкових організацій є те, що постійно надається допомога членам Профспілки, фінансується культурно-масова, спортивна робота, оздоровлення надається профспілкова виплата членам Профспілки.
Стабільності первинних профспілкових організацій сприяє діяльність Контрольно-ревізійної комісії обласної організації Профспілки на чолі з Кіровським М.Й
Запорізька обласна організація профспілки на творчому піднесенні, все робить для захисту соціально-економічних прав і інтересів членів Профспілки.
З 1986 року Запорізьку обласну організацію профспілки очолює Зємка Едуард Григорович.